M & B KUTYAKOZMETIKA -TACSKÓ SZALON - GOLDENDAX

Teljes körű kozmetikai szolgáltatás minden négylábúnak!

 Milyen az "igazi" szálkásszőrű tacskó?

Diana Max

Kizárólag egyfajta szálkás tacskó létezik, nincs rövid, vagy hosszabb szőrváltozatú, se hosszú, se göndör szőrű! A gyakran látható, égnek álló "hajú", bozontos  tacskó is szálkásszőrű tacskó , csak nem gondozzák megfelelőképpen és nem úgy néz ki, mint ahogy azt a fajta megkövetelné.
A standard leírás szerint egy szálkás tacskónak úgy kell kinéznie, hogy messziről ne lehessen eldönteni szálkás vagy rövidszőrű tacskó-e.
Tehát egy igazi szálkás sosem bozontos, sosem hobós, hanem elegánsan rendezett és sosem visel bóbitát vagy hajat a fején! Ezt hagyjuk meg a yorkiknak és havaneseknek .....
A tacskó gyönyörű izmos teste, szép vonalai és gyönyörű koponyája csak rendszeres és a fajtejellegnek megfelelő kozmetika segítségével érhető el .
Ehhez rendszeres, 2-4 havonta, trimmelésre van szüksége:
a trimmelés egy kutyakozmetikai eljárás, amivel bizonyos fajták (terrierek, schnauzerek, tacskók) szőrét rendben tartjuk, megőrizve annak kívánatos struktúráját. A megérett szőrt kézzel, vagy trimmelőkés, trimmelőkő, vagy gumiújj segítségével eltávolítjuk, kitépjük. ( A coat king vagy a fuminátor nem timmelésre való, többet árt mint használ! )
Ez a kutya számára nem kellemetlen, hiszen a trimmelésre érett szőr már olyan állapotban van ilyenkor, hogy a legkisebb húzás hatására kijön.
Egy tacskó trimmelése kb 2 órát vesz igénybe, attól függően, hogy mennyire ideális típusú, milyen érettségű szőrrel rendelkezik.
Szemben a géppel történő nyírással, amivel egy óra alatt végezni lehet. Na de az eredmény magáért beszél.
Azt azonban tudnunk kell, hogy ha egyszer lenyírják a kedvencünk szőrét, akkor valószínűleg soha többet nem lehet trimmelni, mert a nyírástól felpuhul a kutyánk szőre.
A trimmelés hatására a szőr nem göndörödik fel, a kutyus kinézete rendezettebb lesz, bőre és szőrminősége pedig egészséges.
 
 Great By Lucky Elek
 
Persze vannak esetek, amikor mégis a nyírást kell választanunk, hiszen manapság, a szaporítók munkájának következménye, hogy sok szálkás szőrű tacskó puha, göndör szőrrel rendelkezik, ami szintén nem egy másik fajta, csak a szaporítás eredménye. Az ilyen szőrtípust sajnos nem lehet trimmelni, marad a gépi nyírás, de természetesen a fajtajelleget így is szépen ki lehet alakítani.Érdemes 2-3 havonta meglátogatni a kozmetkust így egész évben szép, rendezett lesz a kutyánk. 
 hobo.jpg
hobo2.jpg
A tacskókat már kölyökkoruktól szoktatni kell a trimmeléshez. Sok esetben a tenyésztő már a hét-nyolc hetes kölyköket is megtrimmeli, ilyenkor kezdik el leváltani első babszőrüket a kicsik.
 
 
Már egy pár hetes kölykön is  látható, hogy felnőtt korában milyen szőrtípussal fog rendelkezni. A kívánatos az, ha a szőr a kifejlett állaton durva tapintású, semmiképpen nem selymes, a test körvonalát nem torzító, azt jól fedő takarót képez. A fejtetőn ideális, ha a szőr nem puha, bár nem képez olyan páncélt, mint mondjuk a háton. Sok kutyánál tapasztalható, hogy a fejtetőn teljesen más struktúrájú, lágyabb, vékonyabb szálú szőr nő, ez a fajta kialakításában szerepet játszó dandie dinmont terrier öröksége, melynek fején komoly „szőrbúra” található, kicsit hasonlatos egy uszkár bóbitájához. A fiatal kutyák fején trimmelést követően kopasz csík vagy  folt jelzi ezt. Ilyenkor a kutya feje egy-két hét alatt vissza szőrösödik,de ahhoz hogy itt is megerősödjön a szőr, csak a rendszeres trimmelés segít. Minél többször van trimmelve a fej annál jobban erősödik a szőr.
Általánosságban elmondható, hogy a fiatal tacskót érdemes kb. két havonta kozmetikushoz vinni, hogy kialakuljon jellegzetes szálkás bundája.
 
 A szálkás tacskó „védjegye” a szakáll , a szemöldök, ami sosem lehet schnauzeres. Ezek megfelelő kialakításával válik jellegzetessé a szálkás tacskó. 
 
 q-rrens_dax_erneszta_tanzania.jpg
 
 
 
És milyen is az igazi tacskó, hát ilyen :)
„ A tacskó mindenesetre a kutyák között a legeredetibb egyéniség, mintegy komikus összetétele a szeretetreméltóságnak és cudarságnak, pajkosságnak és világfájdalomnak, tettrekészségnek és lustaságnak, közömbösségnek és érzékenységnek, gyerekségnek és nagyképűségnek.„ dr. Engelmann-( in: József Ákos: A kotorékvadászat 1929. )
 
forrás: www.dachshund.hu
 
A fajtáról bővebben:
 

Eredeti, német neve a „Dachshund”, magyarul borzebet jelent. Vélhetően ebből származik a sokak által ismert dakszli elnevezés, míg a borz ónémet megfelelője a „Tachs”, a tacsi titulusért lehet felelős. Mindegy melyiket használjuk, mindkét név hűen tükrözi , hogy eredeti foglalkozását tekintve a tacskó, hivatásos borz és róka demográfiai manager. Szabadidejében a tacskók mindegyike megnyerő modorú kutya, de tagadhatatlan, hogy szálkás szőrköntösben különösen eredeti fazon, aki az ebédlőasztal mellett gondterhelt ábrázattal nagyokat sóhajtva, sokkal inkább emlékeztet a relativitás problematikáján töprengő Einsteinre, mint rámenős kotorékebre. Mint oly sok esetben, a fajta pontos eredete a régmúlt homályába vész. Meglepő módon, a „tacskós kinézet” – mellyel nem sok kutyafajta büszkélkedhet rajta kívül – nem a modernkor vívmánya. Egyiptom területén már időszámításunk előtt 200 évvel korábbról származó ábrázolásokon is megjelentek rövid lábú kutyák, sőt Peruban, Mexikóban és a régi Germánia területén is hasonló ebek csontvázára bukkantak. Ezek nyilván a mai tacskó egyik ősének számítanak.

Borzebként, legkorábban Jacques du Fouilloux tesz róluk említést 1561-ben, de majd csak 1880-ban kezdődik el hivatalosan a tacskótenyésztés. Nyolc évvel később, 1888-ban megalakul a Német Tacskóklub és 1899-ben Ernst von Otto kinológus leírásában jelennek meg a fajta tipikus jellemzői. Érdekes, hogy ebben az időben még az eltúlzottan görbe lábat tartották a fajta egyik legjellemzőbb tulajdonágának. Szerencsére ez a szemlélet megváltozott és az egészségtelen deformitás mára már jelentősen mérséklődött.

Noha a tacskó német fajta, szálkásszőrű változatának kialakulásában komoly szerepet játszottak az angol Dandie Dinmont terrierek is, de állítólag később – különösen dél-német területeken egy csekély schnauzervér is keveredett a fajtához. Egységes típusa végül a rövid szőrű tacskókkal történt keresztezések révén alakult ki.

Ahogyan az a bevezetőből is kiderült a tacskó vérbeli és értékes vadászkutya. Bár testalkatából kifolyólag elsősorban kotorékozást végző fajta, s mint ilyen, a dúvad (róka, borz) vadászatokon jeleskedik, de elévülhetetlen érdemeket szerez a sebzett vad felkutatásában és a vizimunkában is. A szálkásszőrű tacskó emellett nagyszerűen alkalmas a sűrű, bozótos területekről történő vadhajtásra, valamint különösen tehetséges a vaddisznó cserkelésben, ahol ügyesen gazdája irányába hajtja, majd addig egy helyben tartja a disznót (szaknyelven „forgatja”), míg le nem terítik.

A tacskó – mint az eddigiekből is kitűnik – több tekintetben is megfelel az elvárásoknak. Mérete miatt lényegesen kisebb hely- és táplálékigényű, mint a vizsla, kopó, szetter, vagy retriever, a hasonló nagyságú terrierekhez képest pedig – a munkát leszámítva – nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb. Azonkívül, hogy számos vadászfeladatot képes ellátni, a magaslesen ücsörögve még vesemelegítőként is kiválóan funkcionál.

Annak ellenére, hogy a szálkásszőrűt jellemzően vadászok választják maguknak, kedvencként is megállja a helyét. A vadászat során mutatott aktivitása otthon vidám, de nem idegesítő lelkesedéssé szelídül. Szívesen vesz részt mindenféle mókában, játékban, hancúrozásban. Ennek ellenére végtelenül alkalmazkodó, kellemes természetű ebecske. Amit méretben elvesztett, azt magas intelligenciájával és hihetetlen rafinériájával ügyesen pótolja.

A tacskó legendás bátorsága mellett, makacs önfejűségéről is ismeretes. Tény, hogy a legagyafúrtabb fegyelmezési kísérleteknek is szilárdan ellenáll és sorra csorbulnak ki rajta a változatos kiképzési módszerek, kellő szívóssággal, türelemmel és következetességgel érhetünk el nála eredményeket. Akadnak, akik pont önálló egyéniségét tartják különösképp vonzónak és nem várnak el tőle cirkuszi mutatványokat. Valószínűleg ők gondolkoznak helyesen. A tacskó feladatainál fogva önálló munkavégzésre született. A kotorék sötét, szűk járataiban egyedül kellett megvívnia csatáit a bentlakókkal, akik nem bekötött szemmel, hátra béklyózott kézzel várták, rövid lábakon érkező végzetüket…

Tartása egyéb tekintetben kényelmesnek mondható. Vadászkutya létére nem hiperaktív, átlagos mozgásigényű kutya. Fajtársaival– egy-két átlagos félreértéstől eltekintve – jól kijön. Bár óriási különbségek nincsenek az egyes változatok között, a szálkásszőrű tacsi, a benne csörgedező terrier-vér miatt, általánosságban valamivel fejlettebb vadászképességekkel rendelkezik, ezzel együtt a vele egy fedél alatt élő állatokhoz (pl. macska) is eredményesen hozzászoktatható.

Méret szerint

Standard tacskó:

Kanok: 37 cm felett – 47 cm-ig

Szukák: 35 cm felett – 45 cm-ig

 

Törpe tacskó:

Kanok: 32 cm felett – 37 cm-ig

Szukák: 30 cm felett – 35 cm-ig

 

Kaninchen tacskó:

Kanok: 27 cm felett – 32 cm-ig

Szukák: 25 cm felett – 30 cm-ig

 

Forrás: Kutya Szövetség, 2005. április

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 73
Tegnapi: 73
Heti: 553
Havi: 2 142
Össz.: 401 887

Látogatottság növelés
Oldal: A szálkás szőrű tacskó kozmetikázása, fajtatörténet
M & B KUTYAKOZMETIKA -TACSKÓ SZALON - GOLDENDAX - © 2008 - 2024 - mbkutyakozmetika.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »